CSM Digi Oradea a facut un joc foarte bun in prima jumatate a meciului de la Busto Arsizio reusind sa-si surprinda adversarii.

Startul jocului a  apartinut formatiei italiene care  a deschis scorul prin Stefano Luongo la prima actiune din superioritate numerica. Jucatorii lui Kalman Kadar au reactionat insa imediat aratand ca au venit in Italia sa-si vanda scump pielea. Mai intii au egalat prin Mihnea Gheorghe, apoi au intors scorul prin centrul Mihnea Chioveanu, care a pus destule probleme apararii  adverse. Oradenii au continuat sa isi fructifice ocaziile pe care le-au avut in atac si au intrat la pauza mare cu un avantaj de doua goluri (8-6), dupa ce au avut pe parcursul sfertului doi un avantaj si de trei goluri: Asanovic (6-3), Chioveanu (7-4) si Negrean (8-5).

In a doua parte a meciului, antrenorul gazdelor schimba tactica si gazdele reusesc sa se apropie la un pas de Oradea (8-7). Adversarii sunt mult mai atenti in aparare in schimb Oradea nu mai are aceeasi vitalitate si pierde din ritmul pe care l-a avut in prima jumatate, astfel ca diferenta de un gol se pastreaza si inainte de ultimele 8 minute de joc.

Ultimul sfert incepe cu reusita lui Ramiro Georgescu care puncteaza pentru 10-8. A fost insa ultimul gol al lui CSM care incepe sa cedeze fizic si primeste patru goluri consecutive. Gallo a readus-o pe Sport Management in avantaj pentru prima data dupa mai bine 22 de minute de joc 11-10, pentru ca Mirarchi sa inchida tabela cu un gol marcat din om in plus cu 12 secunde inainte de fluierul final. Verona castiga astfel prima mansa cu 12 la 10. returul se va juca peste o luna de zile, la Oradea.