Oradenii au inceput foarte bine partida si au deschis scorul chiar la primul atac prin Tiberiu Negrean. Alexandru Ghiban a inscris pentru 1 la 1 dar jucatorii lui Kalman Kadar au reactionat imediat si au punctat de trei ori consecutiv (1-4). Pana la finalul primelor 8 minute de joc stelistii au mai inscris si ei un gol prin Ivan Krizman (2-4). Sfertul al doilea a fost mai echilibrat, Steaua reusind sa se apropie la un singur gol de adversari, la pauza scorul diin 6-7. La reluarea jocului, roş-albaştrii chiar au egalat situatia pe tabela de marcaj (9-9) prin Djordje Filipovic. fost insa ultima reusita a gazdelor care in urmatoarele 10 minute de joc nu au mai inscris niciun gol. CSM Digi Oradea a dominat clar ultima repriza. Profitand de degringolada din apararea stelista, campioana a punctat de sase ori castigand partida la diferență de opt golur (17-9).

Meciul revansa, care va decide cine ocupanta primului loc la finalul sezonului regulat se joaca vineri de la ora 17.00. Steaua are nevoie cel putin de un rezultat de egalitate pentru a termina pe primul loc, in timp ce oradenii pot detrona liderul cu o noua victorie.

Steaua Bucuresti – CSM Digi Oradea 9-17 (2-4, 4-3, 3-4, 0-6)

Steaua: Mihai Dragusin, Djordje Filipovic 2, Petru Ianc 1, Nicolae Diaconu 2, Daniel Teohari, Andrei Busila, Nikola Murisic 1, Ivan Krizman 2, Pavel Popescu, Alexandru Ghiban 1, Dimitri Goanta, Dragos Stoenescu. Antrenor: Andrei Iosep

CSM Digi: Gojko Pijetlovic, Szabo Roland, Tiberiu Negrean 5, Dusan Markovic 2, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu 1, Ramiro Georgescu, Vojslav Cupic 5, Gheorghe Dunca, Mihnea Gheorghe 2, Bogdan Remes 1, Dorin Crețu, Viktor Kovats 1. Antrenor: Kadar Kalman

Arbitrii: Ferenc Toth si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Steaua 13/4  si CSM Digi  7/4