Cel mai asteptat meci al zilei a 2-a din cadrul turneului preolimpic de polo pe apa feminin, ce se desfasoara la Gouda, in Olanda, le-a adus fata in fata pe reprezentativa tarii gazda si Rusia.

Gazdele au fost conduse  cu 0-2 si 2-4 in cel de-al doilea sfert dar au echilibrat jocul pana la pauza mare (4-4), ba chiar la reluarea intalnirii au preluat controlul inscriind 4 goluri fara sa mai primeasca vreunul. A fost 8-4 la finalul reprizei a treia. Rusia nu a cedat insa si a reusit sa revina in joc in ultima parte dupa cele 4 goluri marcate fara sa mai fie depasita in aparare. Meciul s-a incheiat astfel la egalitate, 8-8.
In celelalte meciuri ale zilei, Germania a obtinut primul succes, 8-5 cu Noua Zeelanda, Italia a inregistrat o noua victorie categorica, 14-2 in fata Frantei, in timp ce SUA a invins fara probleme pe Canada cu 14-7. Favoritele, de asemenea, nu au facut pasi gresiti:  Grecia a dominat intalnirea cu Africa de Sud, scor 16-2 iar Spania a dispus cu 23 la 6 de Japonia in ultima confruntare a zilei.

2016 Olympic Games Qualification Tournament
Gouda (NED)

Programul si rezultatele meciurilor

Ziua a 2-a –

Marti, 22 Martie:

Germania –  Noua Zeelanda 8-5 (3-2, 2-1, 2-1, 1-1)
Franta – Italia 2-14 (1-4, 0-3, 1-4, 0-3)
SUA – Canada 14-7 (5-2, 2-1, 3-2, 4-2)
Grecia – Africa de Sud  16-2 (2-0, 5-2, 4-0, 5-0)
Olanda – Rusia 8-8 (1-3, 3-1, 4-0, 0-4)
Japonia – Spania 6-23 (1-6, 1-4, 2-6, 2-7)

N.b.: orele de disputare sunt cele locale

Primele patru clasate la finalul turneului se califica la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (BRA).