Jocul a fost echilibrat in primele trei reprize, Settebello reusind sa se distanteze la trei goluri de adversari in ultimul sfert (8-11). Jucatorii lui Gojkovic au reusit sa se apropie la un gol de aversari cu doua minute inainte de fluierul final insa tot Italia a punctat ultima prin Matteo Aicardi. Scor final 12-10 Italia. Christian Presciutti a fost cel mai bun om de la italieni, cu 4 reusite. Pentru el a fost ultimul meci jucat la nationala. Si Stefano Tempesti spune adio reprezentativei antrenate de Sandro Campagna. Pentru portarul italian a fost a 5-a prezenta la Jocurile Olimpice de vara.

Muntenegru – Italia   10-12 (1-2, 3-3, 3-4, 3-3)

Muntenegru: Scepanovic,  Dr. Brguljan, Paskovic, Petrovic, Da. Brguljan 2, Radovic 1, Janovic 3, Cuckovic, Ivovic 2, Sasa Misic 1, Klikovac 1, Jokic, Radic. Antrenor: Vladimir Gojkovic

Italia: Tempesti, N. Presciutti 2, Velotto, Gitto, Figlioli 1, Fondelli, Francesco Di Fulvio, Valentino Gallo 3, Nora 1. C. Presciutti 4, Aicardi 1, Bodegas ,Del Lungo. Antrenor: Alessandro Campagna

Arbitrii: MARGETA Boris si NAUMOV Sergey