Steaua şi CSM Digi Oradea au oferit un joc foarte disputat si echilibrat in primele trei sferturi. Oradenii au condus cu 3 la 2 dupa repriza intii si cu 6 la 5 la jumatatea meciului. In repriza a treia Steaua a trecut la conducere pe tabela de marcaj (9-8) dar nu a continuat la fel de bine si in ultima parte cand a primit trei goluri consecutive. Astfel de la 9-8 pentru campioni, s-a ajuns la 12-9 pentru CSM Digi Oradea si  echipa lui Kalman Kadar era mai aproape de calificare. Pe final ros-albastrii nu au reuşit decat sa mai reduca din diferenţa de pe tabela de marcaj cu un gol marcat de Murisic. Scor final 12-10 pentru CSM Digi Oradea, care se califica in turul trei în turul III preliminar alaturi de Primorje (echipa lui Radu Cosmin Radu), Steaua Bucuresti  şi Sabadell (Spania) au fost eliminate din competiţie.

Champions League

Rijeka – 14-16 Octombrie 2016

Grupa H – (Rijeka, CRO)

Ziua a 3-a, duminica 16 octombrie

Steaua – CSM Digi Oradea  10-12 (2-3, 3-3, 4-2, 1-4)

Steaua: Mihai ragusin, Dorde Filipovic 1, Nikola Murisic 4, Iulian Radoi, Codrin Cotrau, Andrei Busila, Adria Delgado 4, Ivan Krizman, Pavel Popescu, Daniel Robu, Alexandru Ghiban 1, Dimitri Goanta, Dragos Stoenescu. Antrenor: Andrei Iosep

CSM Digi Oradea: Gojko Pijetlovic; Mihnea Gheorghe, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Diaconu 3, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa 1, Boris Pavlovic 1, Mateja Asanovic 2, Andrei Cretu 2, Ramiro Georgescu, Maximilian Costa, Bogdan Remes 1, Dorin Cretu. Antrenor: Kalman Kadar

Arbitrii: Georgios Stavridis (Grecia), Stanko Ivanovski (Muntenegru)

Superioritati numerice: Steaua 8/4 si CSM Digi Oradea 8/4

Clasament: 1. Primorje 6p;  2. CSM Digi Oradea 6p. 3. Sabadell 4p . 4. Steaua  1p